Předcházející část Následující část
Za nestálé zimy, pokud se vyskytla studená období byla brzy vystřídána teplými, kdy sníh roztál a místo sněžení pršelo.Za nastalého ochlazení se vytvořila vyšší souvislá sněhová pokrývka.Neměla však dlouhého trvání a za nastalého oteplení v několika dnech zmizela.Březen byl chladný s nestálým téměř zimním počasím.První polovina dubna byla chladná.Srážkově byl duben silně podnormální.Teplé počasí z konce dubna se udrželo téměř po celý květen.Srážky byly opět málo vydatné i když byly celkem časté, zvláště v posledním týdnu, kdy byly doprovázeny bouřkami.Obrat počasí nastal v červnu, který byl chladnější, s vydatnými srážkami.Prvá polovina července byla normální s několika bouřkovými lijáky, po kterých nastalo ochlazení.V druhé polovině dostoupily teploty subtropické výše.I v srpnu bylo opět teplo, i když některé dny byly už chladnější bez vydatnějších srážek.Charakteristickým znakem nejen září, ale i dalších podzimních měsíců byl nedostatek srážek a na toto roční období poměrně vysoké teploty.Říjen byl opět teplý,suchý s malou oblačností.Ochlazení nastalo koncem měsíce a jeho příčinou byl silný a studený západní vítr.Listopad byl poměrně teplý a ve svém začátku měl poměrně řadu slunečných dnů.V polovině nastalo oblačno a mlhavo, ale celkem bylo teplo.Prosinec měl zimní ráz.Při jasném počasí nastaly silné mrazy.Sněhová pokrývka ležela už od začátku měsíce a stále se zvyšovala.Do konce roku žádná větší změna v počasí už nenastala.
Nový matrikář
Dnem 1.ledna byl MNV zproštěn funkce dosavadní matrikář Rudolf Svěrák č.162 a vedením matrik pověřena Jarošová Jana č.85 administrativní úřednice MNV v Doubravici.
Nová organizace
Dne 24.února ustaven výbor nové mládežnické organizace zv. Juvena, která nahrazuje dřívější Československý svaz mládeže.Předsedou zvolen Fojt Jaroslav č.314.
Přijetí u předsedy ONV
Dne 7.března v předvečer MDŽ přijal předseda ONV Rudolf Kuběna delegátky žen ONV v Blansku.Mezi nimi byla i Jarmila Pilátová č.60, školnice v mateřské školy v Doubravici.
Pohřeb p.Josefa Sáňky
Dne 17.května zemřel po delší těžké nemoci ve věku 78 let p. Josef Sáňka osobní děkan a zasloužilý farář v Radnicích u Rokycan.Rozloučení se zesnulým se konalo ve farním kostele v Radnicích.Po převozu z Radnice do rodné obce Doubravice v sobotu 24.května se zde konalo rozloučení z rodného domu č.36 v Plotcích.Po církevních obřadech ve farním kostele byl lipoveckým farářem p.Františkem Stehlíkem za asistence osmi kněží pohřben na místním hřbitově do rodinné hrobky.
Soutěž požárních družstev
Konala se dne 25.května na fotbalovém hřišti v Doubravici a to žactva a mužů.Sjelo se zde 12 požárních družstev z okrsku Rájec, aby se zúčastnily I.kola soutěže.
Havárie motocyklu
Dne 26.června v nepřehledné zatáčce u hřbitova na motocyklu předjížděl autobus a narazil do protijedoucího auta.Motocyklista utrpěl velmi těžké zranění.
Další havárie se zde stala 17.srpna v odpoledních hodinách.Řidič auta od Uherského Hradiště jedoucí od Doubravice přehlédl nevhodně umístěnou dopravní značku hlavní silnice a vjel na silnici k Holešínu, kde se srazil s protijedoucím autem.
Průtrž mračen
V neděli 6.července večer snesla se nad zdejším krajem silná bouře s průtrží mračen.Bouři po celý den při oblačném počasí předcházelo úmorné dusno.V odpoledních hodinách na všech stranách bylo slyšet vzdálené hřmění.K devatenácté hodině na jižní straně z hustých černých mraků se začal ozývat zlověstný rachot hromu, znamení to blížící se bouře.Ve dvacet hodin byla již bouře, jejíž ohnisko bylo v prostoru Bořitova, doprovázena silnými elektrickými výboji a lijavcem.Bouře trvala až do nočních hodin.
Přehnavší se bouře nezpůsobila v Doubravici celkem velké škody.Jen prudký liják přivodil polehnutí některých obilních porostů, způsobil škody na polních komunikacích a místy v okopaninách splavil ornici.
V Klemově, kde z porostu od Hutí se přihnaly spousty vody, se hladina potoka stoupla asi o 2 metry.Nad Klemovem proudy vody rozvodněného potoka pobořily mantinely hokejového hřiště.Některé z nich prudký proud vody odnesl k mostu oborské silnice, kde zatarasily průtok vody pod mostem.Následkem toho se vylila voda rozvodněného potoka přes silnici a zatopila sklepy níže položených domků.
Kosmonautika
V lednu startovaly lodi Sojuz 4 a Sojuz 5.Lodi se přiblížily a spojily a tak vytvořily první experimentální orbitální stanici na světě.V říjnu byly ve vesmíru současně tři sovětské lodi, a to Sojuz 6,Sojuz 7 a Sojuz 8.Palubní inženýr Valerij Kubasov poprvé vyzkoušel různé způsoby svařování v hlubokém vesmíru.
Člověk na měsíci
Dne 18.května startovalo Apollo 10, které provedlo 31 oběhů Měsíce - oběhy provedeny na kruhové dráze ve výši 111 km nad povrchem Měsíce.Po oddělení sestoupil lunární modul do výše 16 km.V neděli 20.července před půlnocí se uskutečnil historický pokus přistání prvního člověka na Měsíci.V 21 hod 14 min. měsíční modul se dotýká povrchu Měsíce v Moři klidu.Od startu kosmické lodi Apollo 11 na Kenedyho mysu dne 16.července uplynulo 102 hod, 42 min., 42 vt.Jako první z lidí stanuli na povrchu Měsíce kosmonauté N.V.Armstrong,E.E.Aldrin.Proveden sběr vzorků měsíčního povrchu a instalace měřících přístrojů a první lidská měsíční procházka.
O tom ani Jules Verne nesnil, že se na povel ozve z Měsíce dolů na Zemi lidský hlas a že miliony lidí budou hned napoprvé přímo z úst prvních měsíčňanů slyšet jejich pocity a dojmy a že na obrazovkách televizorů budou přímými svědky této historické události.
Podruhé na Měsíc
V úterý 14.listopadu přesně podle programu se vydala na Měsíc druhá výprava v kosmickém Apollu 12.Miliony diváků opět sledovaly na televizních obrazovkách první kroky po měsíčním povrchu a staly se tak po druhé svědky obdivuhodného úspěchu, síly lidského ducha a techniky 20 století.Není divu, že taková senzační událost jako bylo přistání prvních lidí na Měsíci nezůstala bez odezvy i u našich občanů.Televizory byly zapnuty, když bylo vysíláno přistání a pobyt kosmonautů na Měsíci.O ničem jiném se v tyto dny nemluvilo.
Zahájení školního roku
Nový školní rok 1969 - 70 byl zahájen v sále kina.Po projevu předsedy školní a kulturní komise Rudolfa Nováka č.203 odebrali se žáci v doprovodu učitelů do adaptované školy, kde po dlouhé přestávce opět bylo zahájeno vyučování.
Přestože školní budova byla adaptována značným nákladem a je v ní všechno pěkně a účelně zařízené, už dnes nedostačuje potřebám a požadavkům moderní školy.Schází zde tělocvična, měla by zde býti kuchyň s jídelnou.Z Doubravice většina žáků je z rodin, kde jsou oba rodiče zaměstnaní, takže teplý oběd by žákům přišel vhod.
V 50 létech odbor školství a kultury ONV v Blansku v čele s okresním školským inspektorem Vincencem Matuškem usilovaly o zřízení měšťanské školy v Doubravici.Tehdejší MNV se o zřízení této školy pro jiné úkoly tak nestaral, takže ze stavby nové školní budovy sešlo a byla postavena v Rájci, kam žáci 6 až 9 ročníku dojíždí.
Prodej starého kulturního domu
Za účelem projednání a uzavření hospodářské smlouvy o prodeji staré části kulturního domu pro účely vybudování obchodního střediska v naší obci dostavili se do schůze MNV zástupci Lidově spotřebního družstva Jednota.Prodejní smlouva byla doplněna o dohodu odběru vody ze studny pro účely MNV a příjezdovou komunikaci pro sklady obchodní prodejny.Budova prodána za odhadní cenu podanou ONV 55.000,- Kčs.
Místo, kde stojí starý kulturní dům je pro Doubravici velmi historické.Zde bývala stará radnice a později obecní hostinec, středisko veřejného a společenského života v Doubravici.
O staré radnici jest v kronice tato zpráva.
"Roku 1682 vystaven jest rathouz v městečku Doubravici nákladem po čestné obce téhož městečka, kteréžto stavení všechno spolu koštovalo 147 zlatých a 43 krejcarů, to se nachází při počtech při obci doubravické.
ten rathous byl takto k vidění: co nyní světnica tam byla velká síň a pod ní sklep, co jest nyní síň a radní světnica tam byla velká světnica a do ní tři schody.Ze síně byly schody na půdu a do radní světnice, která stála na sloupech a měla tři okna, podle tý světnice byly schody na věž k hodinám a pod světnicí byl žundr.Ke dvoru na tu stranu byla kuchyň,komora a chlív a dál přes dvůr byly obecní maštale.Tak v ten způsob jak nyní stojí posud a při nich obecní mlátek a přístodůlek."
Roku 1705 dne 12.července z dopuštění Božího a z neopatrnosti souseda Kupky a jeho dcery Anny chytlo se jí mastný na rendlíku, toto vyskočilo a poněvadž vítr hnal trochu ve směru k rathouzu, zapálil oheň střechu tak, že rathouz do gruntu vyhořel.
Roku 1706 vstoupila obec doubravická v jednání s tesařem Fredinandem Beránkem ohledně postavení nového rathouzu na litku dáno 24 krejcarů a při zakládání nového gruntu dáno od obce na pivo 30 krejcarů a poněvadž v tomto roce mimo ročního vydání v obecní pokladně zachováno nebylo a na takové stavení, hlavně na vyplacení řemeslníků, čím nebylo platit se na žádost obecní všechno co bylo potřeba, bylo placeno z panského důchodu.Pročež jest od vrchnosti vybráno 30zlatých, které na tři termíny byly splaceny.Rathouz byl dokončen v roce 1708.
Výstavba v obci
S výstavbou nových domků začali: Valtr Oldřich obytná chata v Klemově, Svoboda Antonín rodinný domek v Klemově č.316,Josef Štrof a Marie rodinný domek v Klemově č.347,Jiří a Marie Alexovi jednopatrový domek u sokolského hřiště.
Větší adaptace domů: Štoudek J. č.202 nadstavba domku v ulici 28.října, Šmerda Josef č.188,Horák Antonín č.191,Vincenc Kalík č.190 nadstavba domku,Hepp Rudolf č.113 přestavba domku, Opálka Osvald č.54 adaptace pohostinství.
Ve výstavbě obce byla provedena parková úprava prostranství u kulturního domu a před kanceláří MNV.V Sokolské ulici uválcován povrch komunikace, na které provedena penetrace.
Během měsíce července na železniční zastávce ČSD bylo vybudováno vyvýšené nástupiště z betonových prefabrikátů v obou směrech.Nástupiště velmi usnadnilo nastupování do osobních vozů, které mají schůdky poměrně vysoko a nastupování do nich činilo obtíže zvláště starším lidem.
Kulturně společenská činnost
11.ledna Ples požárníků
18.ledna Ples myslivců
8.února Ples zahrádkářů
18.února Ostatková marenda
9.března Oslava Mezinárodního dne žen v kině
1.května Oslava 1.máje
7.června Zájezd žen do Čech
21.červan Zájezd na Velehrad
28.června Zájezd na celostátní výstavu plemenných zvířat do Přerova
11.července Beseda Na každou otázku odpověď
Nová drůbežárna
Sloučenému JZD nevyhovovala drůbežářská produkce v dosavadním objektu V cihelně.Z tohoto důvodu došlo k vybudování moderní drůbežářské farmy v Doubravici.Se stavbou začalo JZD v roce 1968.Po vybudování základů byla postavena typizovaná hala.V roce 1969 postavena hala druhá.Tato drůbežářská farma má být jednou z nejmodernějších nejen v blanenském okrese, ale v celém jihomoravském kraji.
Zima 1969 - 70 je oprávněně nazývána zimou století.Nejen svým dlouhým trváním, ale i tím kolik škod a nesnází všude způsobila.Vejde do historie tak jako krutá zima 1928 - 30.Mrazy nebyly příliš silné, ale byly stálé mimo krátká oteplení v první polovině ledna.Koncem února a začátek března přišel se sněhovou kalamitou, kdy výše sněhové pokrývky dosáhla rekordních forem.I v dálce trvání sněhové pokrývky do konce března je rekord, který nebude tak hned překonán.Ještě 3.dubna celý den hustě sněžilo a po řadu následujících dnů přicházely sněhové přeháňky a dosti silné mrazíky a to i v prvé polovině května.
Po zimě vymykající se svými vlastnostmi běžným mezím, nepřišlo ani jarní období mnoho kladnějších vyrovnávacích zásahů.Naopak nezvyklé vysoké zásoby sněhu a nové nápory studeného vzduchu brzdící ihned trochu vzrůstající tendence , nepřipustily návrat k plně normálním povětrnostním poměrům.Je zcela nezvyklé a v celém století ojedinělým případem, že ještě v polovině května ležel ve výškách nad 1200 m sníh až v metrové vrstvě, a to téměř až do listopadu.Přestože se průběh počasí během května polepšil, nenastala radikální změna.Časté rozlévání zásob studeného vzduchu ze severu způsobilo, že květen jako stejně duben vykazoval podnormální teplotu.Dešťové a sněhové přeháňky v dubnu i v květnu byly sice časté, ale málo vydatné.Teprve od 6.června bylo definitivně odzvoněno zimě.V druhé polovině června nastal výrazný nástup tzv.letního monsunu.Deště a bouřky se opakovaly častěji, takže nevznikaly stálejší období sucha a veder.Červenec a hlavně srpen přinesly dost bouřkových poruch a mezi nimi kratší přestávky s rychlým vzrůstem teploty.Podzim nebyl tentokráte tak klidným a vyrovnaným obdobím.Už září se projevilo normálními úhrny srážek.Nedostavila se obvyklá déletrvající období babího léta.Nastala jen krátkodobá trvající zlepšení s přechodným vzrůstem teploty, které stěží dosáhly normálu.Po 20.září za nočního vyjasnění teploty po několik dní k ránu klesly značně hluboko až pod mrazu, též výskyt mlh byl častý.Avšak navzdory všem předpovědím o brzkém nástupu zimy byl podzim hodně dlouhý.Hlavně ve svém posledním bylo počasí mírné s malým množstvím srážek a normální teplotou.První sníh napadl 5.prosince a vytvořil souvislou vrstvu v síle asi 4 cm.Před vánocemi silné sněžení vytvořilo 25 cm vysokou souvislou sněhovou pokrývku, která zůstala až do konce roku.
Doplnění poslanců MNV
Volební období národních výborů je již dost dlouhé, takže činnost některých poslanců stagnuje.Podle ústavního zákona 17/69 o prodlouženém volebním období předložil předseda MV - NF Josef Vladík č.269 návrhy na doplnění poslanců do MNV.Byli navrženi dva poslanci Josef Kučera č.177 a Tomáš Řehořek č.39.Oba návrhy přítomnými členy MNV schváleny na veřejném zasedání MNV dne 5.května.Dále zde předložil zástupce ONV Zdeněk Liška návrh na nového poslance do ONV pro obvod Doubravice - Holešín.Byl navržen Stanislav Nezval předseda JZD.Návrh byl přijat a s.Nezval se stal poslancem ONV místo dosavadního poslance Miloše Kalu č.209.
Přijetí na ONV
Každoročně se scházejí představitelé strany a vlády, krajských a okresních orgánů u příležitosti MDŽ se zástupkyněmi žen.Stalo se tak i letos.V pátek 6.března se sešel se ženami předseda ONV Rudolf Kuběna.Mezi nimi byla z Doubravice Ludmila Křížová č.284 z živočišné výroby JZD v Doubravici.
Protržení hráze
Přestože byly velké spousty sněhu následkem stále chladného počasí sníh pomalu roztával.Teplejší počasí ve dnech 24.-26.března přispělo k jeho rychlejšímu tání, což mělo za následek zvednutí hladiny vodních toků.I na Svitavě v tyto dny hladina řeky vstoupila nad normál.Voda se rozlila po lukách a pobořila na Mléniskách dřevěný most.U splavu, kde se zadržuje stavidly pro mlýnský náhon, začala voda přetékat přes pravý břeh.Náhon nebyl dlouhou řadu let čištěn, byl silně zanesen bahnem a teď nestačil všechnu vodu pojmout, přestože byla všechna stavidla otevřena.Tím se stalo, že vodou rozrušený vyvýšený břeh v noci na 25.března neodolal mohutnému náporu vody a v šířce asi 25 - 30 m se protrhl.Vyvrátilo se i několik olší rostoucích v protrženém místě a celá rozvodněná řeka začala proudit nastalou průrvou.Náhon teď zůstal bez vody.Protržením hráze a pobořením mostu vznikla JZD škoda na 400.000,- Kčs.Následná škoda byla též značné, protože v horním mlýně přestala pracovat vodní turbína s generátorem vyrábějícím elektrický proud do místní sítě.V míchárně krmiv v Hamře byla též z provozu vyřazena vodní turbína, která se značnou měrou podílela na pohonu strojů v tomto podniku.
Během léta byl zanesený náhon vybagrován. vybagrováno nové otočné koryto pro Svitavu, aby tekoucí voda nezdržovala opravu hráze.Zaměstnanci podniku Povodí Moravy během léta průrvu zahradili betonovou zdí, ale celá oprava letos provedena nebyla.
Dárci krve
JZD projevilo příkladnou iniciativu, neboť díky obětavosti předsedy Stanislava Nezvala podařilo se zajistiti 22 bezplatných odběrů krve.
Dne 22.ledna zemřele náhle ve věku 66 let Anna Opálková č.53.
Dne 7.května zemřel náhle Jaroslav Podloucký č.68, ekonom JZD.
Smrt na silnici
Dne 9.června okolo 17 hod směrem od Boskovic vyjížděl z mírné levotočivé zatáčky 50ti letý Břetislav Poděbradský, řidič uhelných skladů v Rájci,bytem v Černé Hoře s nákladním autem s přívěsným nakladačem.
U nového hřbitova před sebou viděl jet na kole malého chlapce Vladislava Tomáška, syna Mojmíra Tomáška č.281, vedoucího zahradnictví JZD, při pravé krajnici vozovky.V tuto dobu jel proti neznámý motocyklista, který auto bezpečně minul.Řidič nákladního auta si nadjel málo do středu a zachytil desetiletého cyklistu zadní pravým kolem nakladače, který byl v přívěsu nákladního auta.Chlapec byl nakladačem přejet a utrpěl zhmoždění mozku, krvácení do mozkových komor a svému zranění krátce po nehodě podlehl.Nesvědomitý řidič, který měl volnou vozovku a mohl bezpečně cyklistu předjet, po nehodě zastavil a vystoupil z vozu, ale když viděl, že cyklistu srazil a že v okolí nehody nikdo nebyl, ujel v domnění, že se vyhne potrestání.
Bezpečnostní orgány jej brzy dopadly a usvědčily.
Chlapec byl v sobotu 13.června za účasti všech žáků a učitelů zdejší školy a za velké účasti občanů pohřben zdejším duchovním správcem.Na místě neštěstí postaven malý pomníček.
Bezohledná jízda řidiče i zbabělé zjetí z místa nehody, byla projednána před trestním senátem okresního soudu v Blansku, kde byl odsouzen za ublížení na zdraví s následkem smrti a neposkytnutí pomoci k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání 2 a půl roku a zákazu řízení motorových vozidel na dobu 5 let.
Havárie
Dne 9.června s osobním autem ve večerních hodinách havaroval na silnici u Hájíčka 36letý Jan Podloučka z Ráječka, rodák z Doubravice č.28.V rychlé jízdě nezvládl řízení, v zatáčce narazil na telefonní sloup, který přerazil.S těžkým zraněním byl převezen do nemocnice v Boskovicích, kde setrval delší dobu v léčení.
Tragická událost
Dne 15.srpna na taneční zábavě na Suchým tragicky přecenil své síly 18letý Jaroslav Kuběna, syn Antonína Kuběny č.85.Přestože se jednalo o velmi slušného chlapce z nerozumu vypil naráz půl litru vodky, kterou mu nabídl nesvědomitý starší občan.Nešťastný chlapec podlehl silné otravě alkoholem dřív, než jej stačili odvésti do nemocnice v Boskovicích.Dne 21.srpna pohřben na místním hřbitově.
Sčítání stromů
V prvním záříjovém týdnu prováděl Státní statistický úřad na celém území republiky sčítání ovocných dřevin.Sčítací výsledky ovocných dřevin podle skupin pěstitelů jsou patrny z následujícího přehledu.
|
Počet pěstitelů |
|
|
|||
Druh ovocných stromů |
|
75 |
93 |
137 |
7 |
Celkem |
|
Soc.závody |
Družstevníci |
Do 0,09 ha |
0,10-0,49 ha |
0,49-1 ha |
|
Jabloně |
134 |
1.103 |
654 |
1.755 |
482 |
3.128 |
Hrušně |
25 |
208 |
140 |
314 |
41 |
728 |
Ořešáky |
6 |
85 |
32 |
91 |
18 |
238 |
Třešně |
6 |
114 |
54 |
127 |
26 |
181 |
Višně |
8 |
62 |
32 |
64 |
17 |
183 |
Broskve |
0 |
4 |
4 |
14 |
0 |
22 |
Meruňky |
0 |
5 |
1 |
13 |
2 |
21 |
Slívy,mirabelky,ryngle |
34 |
284 |
153 |
434 |
32 |
937 |
Švestky |
12 |
185 |
49 |
117 |
11 |
375 |
Angrešt |
12 |
226 |
179 |
460 |
36 |
921 |
Rybíz |
15 |
378 |
339 |
825 |
114 |
1.671 |
Maliny v m2 |
0 |
18 |
0 |
0 |
0 |
18 |
Demolice domku
Za příčinou budování kanalizace a rozšíření vozovky v Havlíčkově ul. MNV dal příkaz Oldřichu Pernicovi č.316 majiteli domku č.22, určenému k asanaci, aby domek , který po smrti jeho matky byl neobydlen odstranil, což se v letních měsících stalo.
Požár
Dne 22.října v dopoledních hodinách vypukl v provozním oddělení ve 3.patře závodu Chema v Rájci - Jestřebí.Rychle se šířící oheň zničil celé patro.Lokalizace požáru se zúčastnilo 12 požárních sborů mezi nimi i požárníci z Doubravice.Hmotná škoda činila 1,5 mil. korun.
Cihelna
MNV spolu s ONV měli zájem o vybudování cihelny v místech bývalé panské a obecní cihelny v Doubravici.Dne 10.listopadu se do Doubravice dostavil krajský geolog Dr.František Holánek s asistentem, který na místě samém měl zjistiti a odhadnouti zásoby cihlářské hlíny v hlinicích bývalé cihelny.Jeho posudek byl negativní, protože zásoby byly zde za dřívějšího provozu cihelny značně vyčerpány.V současné době se zde nachází už jen vybíhající ložisko diluviální spraše.Pro zdárný déletrvající provoz cihelny jest zapotřebí ložisko o minimálním obsahu cca 150.000 m3 hlíny. Z tohoto důvodu s vybudování cihelny sešlo.
Dne 14.listopadu zemřel František Pelikán č.26 zootechnik JZD Doubravice.
Dne 28.listopadu se konala v Doubravici nad Svitavou ustavující schůze Svazu čsl. - sovětského přátelství.Hlavní projev přednesl Ladislav Štoudek.Předseda místní odbočky SČSP František Fojt č.314 podal zprávu o činnosti a mimo jiné vyzvedl význam a vytyčil další činnost.Byl zvolen devíti členný výbor.Přítomní členové okresního výboru SČSP kladně hodnotili tuto schůzi, kde s.Kotlán vysvětlil významné poslání Měsíce čs. - sovětského přátelství a družby.Poukázal jak získat přátele v Sovětském svazu z řad mladých.Vysvětlil některé organizační věci a popřál odbočce mnoho úspěchů.
Kosmonautika
Rekordním letem, který trval 424 hod byl let Sojuzu 9 v červnu 1970 s kosmonauty Andrujanem Nikolajevem a palubním inženýrem Vitalijevem Sevasťjanovem.
Dne 12.září odstartovala Luna 16, která přistála na Měsíci, nabrala vzorky měsíčních hornin a vrátila se nejkratší cestou k Zemi.
Dne 17.listopadu přistála automatická stanice Luna 17 měkce na povrchu Měsíce v oblasti Moře dešťů.Na přistávacím stupni stanice byl instalován měsíční samohybný přístroj Lunochod 1.Tak byl poprvé v historii kosmonautiky na Měsíc dopraven automatický samohybný přístroj, řízený ze Země a zahájil vědecké výzkumy.
Sčítání
Rozhodnutím vlády z 18.března 1970 proběhlo dnem 1.prosince na celém území republiky sčítání lidu, spojené se sčítáním domů a bytů. Poslední sčítání se u nás konalo v roce 1961.Každý občan vyplňoval formulář nazvaný Sčítací arch.Nejvíce otázek se týkalo občanů samotných.Vedle základních údajů o datu narození,bydlišti, rodinném stavu,počtu dětí,národnosti,vzdělání,zdroji oživy, dojíždění do zaměstnání vyplňovali se také údaje o domácnosti.Dále se vyplňovaly údaje o bytech.Byly zde otázky o obydlenosti bytů, o bytech administrativně rozdělených, o úhradě za užívání bytů, o technickém vybavení bytů elektřinou,vodovodem,plynem atd.Se patřila i vybavenost domácnosti chladničkami,pračkami,autem,chatou a pod.
Statistiku dále zajímaly údaje počtu trvale obydlených domů a bytů, obydlené domy a byty podle druhu budovy a doby výstavby, počet domů neobydlených nebo občas, počet obytných místností,jejich podlahová plocha a počet ubytovaných osob.
Ve srovnáním s posledním sčítáním byl rozsah zpracovaných údajů o polovinu větší.Každá rodina vyplnila formulář sama.Jen tam, kde rodina nebyla schopna formulář vyplnit, sčítací komisař pomohl ho vyplnit, který také byl oprávněn v případě pochybnosti či zjištění nesprávnosti v údajích vyplnit formulář sám.Než ke sčítání došlo, národní výbory musely vše řádně ke sčítání připravit.Tak musela být provedena revize domovních čísel,sestavena přesná evidence domů, rozdělit území obce na sčítací obvody, jmenovat sčítací orgány, zajistit jejich proškolení atd.
Ve dnech 26. - 29.listopadu sčítací komisaři navštívili každou domácnost, rozdali sčítací archy,na požádání poradili a vysvětlili případné nejasnosti. Po prvním prosinci přišli znovu,vyzvedli a zkontrolovali vyplněné sčítací archy.V polovině prosince se odevzdaly zpracované souhrny na ONV, kde se do další zapojilo okresní oddělení Českého statistického úřadu.V únoru 1971 bude vydána zpráva o předběžných výsledcích sčítání.
Všechny údaje ve sčítacích archu byly přísně tajné a nikdo z nich, ani pracovníci MNV nesměl dělat žádné výpisy nebo opisy.Sčítací orgány byly povinny zachovat mlčenlivost o údajích ve sčítacím archu.
Havárie
Za Doubravicí v místě U křížku došlo dne 16.prosince ke střetu osobního auta Škoda MB, které řídil F.S. z Boskovic a osobního auta Škoda MB řízeného J.K. ze Spešova.Nehodu zavinili oba řidiči tím, že jeli středem vozovky.F.S. utrpěl těžké zranění, které zanechalo trvalé následky.
Zničení památného kamene
Ve vlastivědných listech Boskovicka č.4 vzpomíná Metoděj Král z Obory ve článku nadepsaném "Výplata lískovkou při upřesňování katastru obcí", jak při zakládání josefinského katastru kole roku 1790 ohraničovaly se hraničníky sousední pozemky panství boskovického, rájeckého a černohorského.Trojmezí u Doubravice v Šidlůvkách bylo ohraničeno pískovcovým kvádrem ve tvaru trojbokého jehlanu.Na každé straně obrácené k pozemku každého panství,byl vytesán znak příslušného panství.Podle starého zvyku za peněžní odměnu při zasazování hraničníku dostali výprask tři mládenci, aby si pamatovali, kde kámen byl zasazen.
Tento kamenný památník zašlých časů stál skoro dvě stě let na svém místě až do roku 1968 jej traktorista JZD Doubravice vyvrátil a použil jako zátěž na svůj talířový podmítač, pak kámen na louce prostě odhodil. Na zákrok p.Krále z Obory u Památkového úřadu byl MNV v Doubravici vyzván, aby věc dal do původního stavu.Nestalo se tak a památný kámen někdo rozbil na kusy, které se ztratily neznámo kam.
Myslivost
Většině našich občanů je známo, jak velké úsilí vynakládají myslivci k tomu, aby nejen udržovali početní stavy užitkové zvěře.Není to práce lehká, neboť v dnešním technickém světě má užitková zvěř velmi těžké životní podmínky.Velkoplošné hospodaření, chemické postřiky, sklizňové kombajny,posunuté agrotechnické termíny, mimořádně zvýšený provoz motorových vozidel na vozovkách a železnici a někdy i vandalství občanů a mládeže to jsou všechno příčiny způsobující na zvěři nevyčíslitelné ztráty.Přes tyto negativní vlivy a přes dlouhou zimu 1969 - 70 početní stavy a to hlavně drobné zvěře stoupají.
Množství ulovené zvěře jest patrné z následujícího přehledu.
Rok |
srnčí |
zajíci |
koroptve |
bažanti |
1960 |
14 |
97 |
31 |
50 |
1961 |
15 |
204 |
26 |
169 |
1962 |
7 |
93 |
0 |
68 |
1963 |
14 |
93 |
0 |
91 |
1964 |
10 |
22 |
0 |
94 |
1965 |
10 |
0 |
0 |
38 |
1966 |
14 |
57 |
0 |
135 |
1967 |
17 |
147 |
0 |
133 |
1968 |
20 |
270 |
0 |
268 |
1969 |
23 |
314 |
6 |
343 |
1970 |
16 |
341 |
2 |
375 |
Ojediněle se zastřelí nějaká divoká kachna, někdy při tahu i sluka. Divočáci, kteří se po roce 1945 velmi rozmnožili mimo nějaké předběhnutí se zde asi nezdržují, nebyl dosud zastřelen žádný.I když členové myslivecké jednoty museli k dosažení dobrých výsledků obětovat ze svého osobního volna pro myslivost mnoho hodin a ještě odpracovali další brigádnické hodiny na zvelebení obce.
Čs.červený kříž
Dobrovolní zdravotníci ošetřili v tomto roce přes 200 poranění, 27 občanů darovalo krev, spolu se Svazem žen upravily členky kaštanovou alej u horního mlýna.Čestnou stužkou byli vyznamenáni předseda skupiny Rudolf Hepp č.113,Ludmila Pokorná č.336 a dobrovolná sestra Aloisie Sáňková č.13.
Výstavba v obci
Z nových domů byla v tomto roce postavena bytovka JZD č.346 a vedle ní postavil domek Stanislav Král.
U přízemních domků přistavěno I.patro Karel Nipeprt č.270, Karel Štěrbáček č.276 a Ladislav Juračka v Klemově č.287.
Kulturně společenská činnost
16.ledna Ples myslivců
31.ledna Ples požárníků
7.února Maškarní merenda
25.února JZD Dobírka
28.února Representativní ples Juvena
8.března Oslava MDŽ
13.března Zájezd JZD do státního statku Hrušovany n.J.
21.března Josefská
21.dubna Přednáška Zpracování ovoce v domácnosti
1.května Oslava Svátku práce
9.května Oslavy 25.osvobození
10.června taneční zábava požárníci
10.září Zájezd na pouť v Žarošicích
31.října Výstava ovoce
21.listopadu Zájezd požárníků do Rozmarýnu v Brně