Základní organizace Českého svazu včelařů v Doubravici nad Svitavou byla založena v roce 1958. Hlavními zakládajícími členy byli: přítel Šafránek František, Opálka Osvald, Pernica Jaroslav a Loula Václav. Snahou zakládajících členů bylo zvýšit užitkovost chovaných včel v Doubravici nad Svitavou a okolí. Proto byla na Nešůrce v lese za hradem zřízena oplozovací stanice s ochranným pásmem 5 km pro rozchov včely kraňské. Jako výchozí materiál byla použita "Meluzína" od př. Meluzína z Loučné nad Desnou. První rozchov začal u přítele Smrčky v Klemově. V roce 1972 byla oplozovací stanice přemístěna na Stodoliska. Na Nešůrce vlivem vzrostlého lesa došlo k zastínění včelím a tím k pozdnímu a špatnému rozvoji včelstev. Prvním správcem spolkového včelínu byl přítel Šaman Jindřich a od roku 1973 je přítel Dufek Václav. Nyní spolkový včelín slouží k rozchodu včelích matek pomocí Jenterova zámku a přelarvením pro včelaře místní z blízkého okolí, dále jako zdroj příjmů pro základní organizaci a jako místo propagace včel a včelích produktů mezi mládeží i dospělými.
V základní organizaci v Doubravici nad Svitavou jsou včelaři z Doubravice, Holešína a Újezda u Boskovic. 35 včelařů pečuje o 280 včelstev.
31.1.2000 byl na výroční členské schůzi zvolen výbor v tomto složení:
Předseda: Dufek Václav
Místopředseda: Chlup Josef
Jednatel: Zezula Josef
Pokladník: Hruška Jaroslav
Zdravotník: Maňoušek František
Důvěrníci: pro Holešín - Maňoušek František
Klemov - Tomášek František
Újezd - Chlup Josef
Revizor: Opatřil František
Zástupcem v okresním výboru je př. Dufek, který je současně pokladníkem OV ČSV Blansko.
Chceme-li chovat včely, musíme se soustavně vzdělávat, protože včely dovedou vždy překvapit. Každý člen ČSV dostává časopis Včelařství. Neorganizované včelaře v našem obvodu nemáme. Ke zvýšení své odbornosti se včelaři zúčastňují různých exkurzí a přednášek. Byli na včelařském dni v Lešné, navštívili velkochovatele včelích matek v Rakousku přítele Lingra, velkochov př. Kolomého ve Starém Městě u Bruntálu, chovatelskou stanici v Zubří u Rožnova, výzkumný včelařský ústav v Dole u Prahy, výstavy včelařské v Českých Budějovicích, v Lysé nad Labem a v Praze - Letňanech.
V naší základní oranizaci máme pouze včelaře ze záliby, kteří chovají včely ne pro finanční efekt, ale že jsou si vědomi, co včely pro nás znamenají ať už pro opylení hmyzosmelných rostlin nebo pro naše zdraví.
V poslední době včelaře trápí značné rozšíření nemocí včel, protože Varroa destruktor (kdy včely se pouze léčí) a mor včelího plodu ( včelstva se likvidují včetně všeho co shoří - neexistuje totiž lék). Těžkosti včelařům také způsobuje nízká výkupní cena medu a vysoká cena cukru, včelařských potřeb a energií. Prudké zvraty počasí nejsou rovněž pro včely a tím i včelaře příznivé. Včelařů nejen v naší základní organizaci, ale i celostátně ubývá a rovněž se zvyšuje věkový průměr. Buďme ale optimističtí, jak se lidé začínají vracet do přírody, vrátí se i k chovu včel
Václav Dufek