Změna velikosti písma

Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Hony 2010


Nastala doba vyvrcholení sezony, doba společných honů. Letos se organizovaly dva hony na kachny 16.10. a 30.10., lovilo se na řece Svitavě a také na rybníku pod Kuničkami. Osvědčilo se vysadit na jaře na rybník asi 20 kachňat, které potom na podzim lákají divoké kachny, které nad rybníkem přetahují. Dále to byly tři společné hony na zvěř drobnou, spojené s naháňkami na zvěř černou a  zvěř myslivosti škodlivou. Hony proběhly  v těchto termínech : 6.11.,  27.11.,  18.12.  Mezi Vánočními svátky a Silvestrem je plánována ještě jedna naháňka na černou zvěř.  Termín se upřesní podle konkrétních podmínek. Loví se kachna divoká na řece Svitavě, bažant kohout, zajíc polní, liška, kuna, jezevec a sele a lončák prasete divokého. 

Na honu 27.11., který začínal ráno sněžením a mrazivým počasím se sešli místní myslivci, pozvaní hosté a družina stálých honců. Dopoledne přestalo sněžit a silný vítr roztrhal mraky, vykouklo sluníčko a začalo mrznout. Zkušení myslivci obeznali na netknuté sněhové pokrývce čerstvé stopy černé zvěře kolem lesa Bzenec. Les se obstoupil střelci a honci se psy vešli do leče. Začali padat rány a nakonec na výloži ležely 4 kusy ulovené černé zvěře. Výborný výsledek na místní podmínky. Škoda že nebylo více střelců. Hodně kusů černé zvěře totiž uteklo.
Hon zabezpečovali myslivci z Holešína a Rájce.Celý hon byl veden v duchu mysliveckých tradic a všichni účastníci  byli s jeho průběhem a výsledky velmi spokojeni.  Kromě 4 divočáků se ulovilo ještě 8 kachen. Součástí honu byla bohatá svačina a poslední leč. Na poslední leči byl tradičně netradičně vyhlášen nejlepší honec, nejlepší pes a král honu. 
Kromě vzpomínaných honů na drobnou zvěř se do 30.11. každou středu a sobotu pořádaly takzvané tahy na kachnu divokou, a v současné době se individuelně  loví zvěř spárkatá, zejména srnčí holá, prase divoké a u Kuniček také muflon.
                                            

                                                          Ing. Karel STANĚK © 11/2010