Změna velikosti písma

Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Kronika obce > Část XXVI.

Pamětní kniha - část XXVI.

Předcházející část

Rok 1979

         Po slunečném a teplém dni s téměř deseti stupňovou teplotou, v noci z 31.12. na 1.1.1979 nás překvapil vpád studeného vzduchu s 8 cm sněhovou vrstvou.Do rána 1.ledna klesla teplota na - 18o až - 20o C. tato mrazivá vlna s jasnými dny a nocemi na štěstí netrvala dlouho. Následující dny s občasným mírným sněžením nebo přeháňkami měly stále stoupající teplotní tendenci, i když některé ráno po jasné noci byl silnější mrazík.Toto počasí bez valných změn se udrželo až do 15.února.
Od 16.února až do konce měsíce slunečno, z rána však dosti silné mrazíky. Odpoledne se teplota pohybovala okolo nuly a za některých dnů vystoupila i na + 10oC.Za tohoto počasí byla asi 25 cm vrstva sněhu do konce února až na nějaké zbytky úplně roztála.
Březen místo slunce a tepla přinesl více zimy, ranních mrazíků a častých sněhových přeháněk.
Duben byl opět chladný, sněžení se střídalo s deštěm, ranní mrazíky potrvaly až do 12.dubna.Od 9 se ukázalo jarní slunce, ale mnoho jarní naděje nepřineslo.Od 16 zaplašily dešťové přeháňky s nevlídným počasím.
Chladné počasí potrvalo až do 7 května, kdy byl poslední mrazík. Od 8 nastaly teplé sluneční dny, teplota stále stoupala a místo vláhy a chladnějšího počasí panovalo až do 6.června horké a suché počasí až se 30o teplotami, mírným jihovýchodním větrem s minimálními bouřkovými srážkami.
Po týdnech horka a bezmračné oblohy se snesl s bouřkových mraků déšť, při kterém u nás spadlo 42 mm vody.Such, které začínalo míti katastrofální ráz tímto pozitivním přírodním zásahem bylo zlikvidováno.Teplota už nedosahovala dřívější výše a po 32 horkých dnech nedosáhla normálu a pohybovala se kolem + 17oc.Druhá polovina června byla chladná s častými a vydatnými bouřkovými dešti.
Červenec byl opět chladný, střídavě oblačný s dešťovými přeháňkami. Kolem 20 několik dní s letní teplotou a po nich opět zhoršení, nestálé počasí, některé dny s ranními mlhami, které potrvalo do 13.srpna.Od 14 nastalo teplé počasí s teplotami, některý den až + 29o, přerušené ve dnech 24 až 27 deštěm, nato se opět vrátilo do své letní podoby a tak vydrželo do 3.září, kdy bylo vystřídáno krátkodobými dešti.
Od 6.září opět nastalo teplé sluneční počasí pozdního léta, které jen párkráte a to jen nakrátko bylo přerušeno přechodem nevýrazných studených front se slabými srážkami.

Celý říjen se vyznačoval slunečným a poměrně teplým počasím a především nedostatkem srážek.Chladný vzduch byl pociťován až 24, kdy v noci klesly teploty pod bod mrazu a ve dne dosáhly jen + 11oC.Noční mrazíky přicházely až do konce měsíce a pak opět od listopadu nastalo otaplení.
6.listopadu padal sníh s deštěm.Ve dnech 17 až 21 přišly vydatnější deště.Do konce měsíce oblačno a teplo.Toto počasí vydrželo do 12.prosince.
Severní proudění přineslo náhlé ochlazení s prvním sněhem. Za nastalých sněhových přeháněk dosáhla sněhová pokrývka 6 cm.Od 15 oteplení, dešťové přeháňky, noční teploty slabě pod nulu.20ráno opět 6 cm vrstva vlhkého sněhu, který za dva dny roztál.Dne 24 odpoledne mírně pršelo. Vánoce oblačné, teplé a blátivé.Po vánocích vpád chladného vzduchu přinesl slabé mrznutí a 30 odpoledne silná sněhová přeháňka vytvořila asi 4 cm sněhovou pokrývku, která už zůstala.

         Mrazivá vlna
Na sklonku roku 1978 ve všech zemích Evropy po jedenácti letech mírných zim, náhle prudce zaútočily na lidská obydlí, města i vesnice mráz a sníh.Teploty vzduchu náhle poklesly až o 30oC.V prvních hodinách měsíce ledna 1979 se tato arktická vlna posunula i na naše území.Od těchto okamžiků dvacetistupňový mráz začal spalovat ruce a tváře lidí, ztěžovat jejich práci a působit nesnáze všeho možného druhu, hlavně v energetice, hornictví, dopravě a jiných úsecích národního hospodářství.
Z nejvyšších stranických a státních míst provedena ihned řada opatření v této mimořádné situaci.tak například od 2.ledna do 27.ledna mimo mateřské školy na dalších školách všech stupňů bylo zastaveno vyučování a žáci i studenti si do škol chodili jen pro úkoly.Omezeno vysílání televize, ze začátkem vysílání ve 20 hod 30 min., od 15.ledna od 18 hod. a od února televizní vysílání uvedeno do normálních poměrů.
proveden posun pracovní doby v kancelářích na 8 hod spojený s diferencovaným nástupem lidí na pracoviště.Toto opatření vyvolalo však řadu nových problémů.
Mrazy na začátku ledna nelze brát jako něco abnormálního.Za poslední léta byly všechny zimy vyloženě teplé, což přispělo k tomu, že jsme vyjímečně teplé počasí prosincových a lednových měsíců začali brát jako samozřejmost a na větší náhlé mrazy nebyl celkem nikdo připraven.Stručný závěr odborníků napovídal tomu, že současná zima byla v mezích normálních teplot.Přes to nás nenadálé i když na štěstí krátkodobé až dvacetistupňové mrazy místy doslova zaskočily.Bylo třeba zvýšeného vypětí k odstranění této nenadálé kalamity.
        
         Suchý květen
  Takový květen jaký byl letos, už dlouho nepamatujeme.Místo deště a chladnějšího počasí nastala po dlouhou dobu řada dní s tropickými vedry trvající od 8.května do 6.června.Žhavé sluneční paprsky, dlouhotrvající výšušný jihovýchodní vítr nepříznivě ovlivnily situaci na polích.Půda vyschla do značné hloubky a nepříznivý fyzikální stav půdy stále se zhoršoval.Lehké půdy vyprahly,půdy těžší v povrchové vrstvě ztvrdly a rozpraskaly.Nedostatek vláhy zpomaloval vzrůst polních kultur, silné sluneční záření, výsušný vítr měly negativní vliv na vegetaci jařin, ozimů a polních pícnin.Celá příroda trpěla nedostatkem vláhy a slunečním úpalem.Pozdější vydatné srážky obilninám už nepomohly, takže jejich výnosy byly značně nižší než byly plánovány.

         Mezinárodní rok dítěte
  Valné shromáždění  OSN vyhlásilo rok 1979 Mezinárodním rokem dítěte.Úsilí této celosvětové organizace je zaměřeno ke zlepšení osudů dětí všude tam, kde jsou ohroženy jejich zájmy a perspektivy.Jde o ochranu zájmu dětí s cílem zajistit jim šťastné dětství a příznivé podmínky jejich všestranného vývoje.K tomu je potřeba především trvalý mír, dostatek prostředků na školství, zdravotnictví, kulturu, zlepšování životního prostředí a vše ostatní co zajišťuje rozvoj a šťastný živit dítěte.

         Již 130 let dráhy
  Dne 1.ledna 1849 projel první vlak po nové dvoukolejné dráze divokým údolím řeky Svitavy od Brna k České Třebové, trati technicky neobyčejně obtížnou.Co celé stavbě předcházelo a jak stavba probíhala, dočteme se v knize Paměti města Blanska a okolních hradů, kterou sepsal spisovatel Josef Pilnáček roku 1927.Z tohoto důvodu se zde jen velmi stručně zmíním o stavbě této trati.
V roce 1843 bylo u Obřan započato s prvním výkopem na této trati, pro kterou muselo být vybudováno a raženo v úzkém a hlubokém korytu řeky Svitavy deset tunelů mezi Obřany a Blanskem 113 až 423 metrů dlouhých.Údolím a úvalem Svitavy táhla se nespočetná řada bídných bud z klestí, stanů i dřevěných baráků, a v nich žil pestrý pronárod lidí stěhujících se z jedné železniční stavby na druhou ponejvíce italských dělníků a kameníků, které podnikatel stavby této dráhy Felix Talachini přivedl z jihu - neměli velkých potřeb a pracovali i jen za 30 krejcarů až 1 zlatku denní mzdy v denních i nočních směnách.Stavba celé trati si vyžádala na tehdejší dobu velikého nákladu 8.991.504 zlatých.


Je zajímavé, že soudobí kronikáři v Doubravici nad Svitavou se ve svých kronikách o této velmi důležité události vůbec nezmiňují, přestože dráha probíhá přes celé území obce a na její stavbu byly zabrány nejlepší pozemky. Významné této události bylo v Doubravici vzpomenuto v místním rozhlase.

         Letní čas
  Od 1.dubna v ČSSR byl zaveden letní čas, který má významně napomáhat hospodárně zacházet s elektrickou energií, tím že se více využije denního světla.O půlnoci z 31.března na neděli 1.dubna posunuly jsme hodinové rafičky o hodinu dopředu a podle toho času jsme se řídili až do soboty 29.září, kdy zase naopak v jednu hodinu v noci vrátily jsme rafičky hodin o hodinu nazpět.
Využívání denního světla a zavedení letního času při řešení energetického problému není ovšem nic nového.U nás byl zaveden letní čas v obou světových válkách a dosud se užívá i v řadě jiných států.

         Panika se zdražováním
   V souvislosti se zvýšením maloobchodních cen paliv a energie, služeb spojů a dětského oblečení se samozřejmě vyrojila řada dohadů a pověstí, dílem byla jejich původcem nezasvěcenost, dílem úmysl zneklidnit. Nepodložené byly pověsti, že bylo rozhodnuto o zrušení volných sobot s datem od 1.října a o dalších úpravách maloobchodních cen směrem nahoru, jež se mají týkat potravin a jiných výrobků.
Mnozí občané nepravdivým zprávám uvěřili.Proto se nakupoval cukr v nadměrném množství, následkem nižší úrody obilnin se očekávalo, že podraží i mouka.V polovině srpna, po řadu dní ve zdejší prodejně potravin na náměstí nebyl vůbec k dostání krystalový a mletý cukr, ale jenom kostkový.
K žádné úpravě cen však nedošlo, ani volné soboty nebyly zrušeny.

         Jezdíme pomaleji
   Celosvětové problémy se zabezpečením rostoucích potřeb energie vedou k nejrůznějším úsporným opatřením.Důležité místo mezi nimi má i snaha po nižší spotřebě pohonných hmot v silniční dopravě a proto již většina evropských, ale i četné zámořské státy přistoupily k omezení rychlosti motorových vozidel.
U nás k tomu má přispět nový doplněk vyhlášky č.1000/75 Sb. o pravidlech silničního provozu.Stanoví, že od 1.srpna smí motocyklista jet nejvyšší rychlostí 80 km za hodinu, řidič osobního a dodávkového auta na dálnici 110 km a na ostatních silnicích 90 km, řidič nákladního auta podle celkové hmotnosti vozu 80 nebo 70 km, dálkový autobus ČSAD 90 km a ostatní autobusy 70 km za hodinu.
Omezení maximálních rychlostí v silniční dopravě přinese vedle nezanedbatelných úspor pohonných hmot i snížení počtu automobilových nehod.

         Úmrtí armádního generála Ludvíka Svobody
Dne 20.září zesnul po dlouhé těžké nemoci zasloužilý stranický a státní činitel, člen Ústředního výboru KSČ, bývalý president ČSSR armádní generál Ludvík Svoboda.
Československý lid se sním rozloučil dne 26.září v odpoledních hodinách. Pietní akt započal ve Španělském sále pražského hradu projevem generálního tajemníka KSČ a presidenta republiky G.Husáka a po poslední cestě Prahou smuteční akt zakončen ve strašnickém krematoriu.

         Nedostatky v zásobování
Dle sdělovacích prostředků, vezmeme-li v úvahu pouze čísla jednotlivých znaků všech sortimentů potravinářského zboží, dalo by se říci, že je vše v naprostém pořádku.Čísla nám dokazují v jednotlivých statistických znacích, že zboží je na trhu více než v předešlých létech. Podíváme-li se na tuto otázku z hlediska požadavků spotřebitele existuje celá řada výrobků ať už tuzemských a nebo zboží z dovozu, kde není spotřebitelská poptávka plně uspokojována.
Tak např. z luštěnin už velmi dlouhou dobu není v prodeji čočka a fazole. V horkých květnových a červnových dnech zmizelo ze samoobsluhy lahvové pivo, sodovky i minerálky.Téměř po celý rok nebylo k dostání plnotučné mléko s obsahem 3,5% tuku.V letních měsících při letošní bohaté úrodě okurek nebyl nikde v obchodech k dostání ocet a to až do konce září.
Po většinu roku nedobrá situace byla s kakaovým práškem, mletou paprikou.V dostatečném množství se také nedostává na prodej maso a některé masové výrobky.Ostatní potravinářské zboží bylo po celý rok ke koupení a to v požadovaném množství i dobré kvalitě.příčinou tohoto negativního jevu je nedostatek některých zemědělských produktů v období posledních tří let.Některé problémy zaviňují pracovníci obchodu.Bez viny nejsou ani spotřebitelé.Zvláště v tomto roce narušovali plynulé zásobování bezhlavými panickými nákupy.Nepříznivým jevem je stále vysoká spotřeba kávy a alkoholických nápojů.
Z průmyslového zboží kritické hlasy poukazují na to, že v prodejnách potřeb chybí porcelánové hrnky, talíře, drobné zemědělské nářadí a další
zboží, bez kterého i v dnešní přetechnizované době se člověk neobejde.
        
        Nekvalitní výrobky
V tomto roce dostala do prodeje řada nekvalitních výrobků strojírenského spotřebního zboží, jako jsou magnetofony, automatické pračky a jiné výrobky.Dobrou jakost neměly ani barevné televizory se zastaralou konstrukcí, malou spolehlivostí v provozu, nedostatečnou odolností při dopravě a manipulací.Při tom se jedná o výrobky, které nejsou nijak levné.Za automatickou pračku musí spotřebitel zaplatit 6.000,- Kčs za barevný televizor 8.000,- Kčs.Je to skutečně veliká radost, když takový dokonalý výrobek za krátkou dobu přestane fungovat a musí jít do opravy.Také se stává, že po opravě přestane brzy fungovat znovu.

         Úplatkářství
  V posledních létech se v naší společnosti rozmohlo úplatkářství, ať již tomu říkáme spropitné, tringelt anebo to nechte být, nebo nejnovější slovo všimné, jde vždycky jen o proti právní snahu získat za úplatu výhodu před ostatními.Nechci zde vyjmenovávat všechny profese u jejichž reprezentantů se jaksi samozřejmě předpokládá, že berou úplatky.Mimo nepatrný počet zásadových jedinců taková profese se v naší dnešní společnosti myslím ani nevyskytuje - jejíž příslušníci by nějakou tu pozornost buď ve finanční nebo naturální formě odmítli.

         Provoz v prodejně v Klemově
   Do schůze rady MNV dne 30.července byli pozváni i pracovníci LSD Jednota k vysvětlení některých dotazů.MNV žádal po dobu žní zrušit uzavírací den v hotelu, jediný to dnes hostinec v obci.Jednota počítá, že bude otevřen hostinec v nové prodejně v Klemově, kde by se prodávalo lahvové i sudové pivo, limonády, ohřívané uzeniny a podobně.Jedná se o zaměstnání pro jednu pracovní sílu na 42 hod. týdně, tedy na plný pracovní úvazek s měsíční tržbou kolem 25.000,- Kčs.Finanční efekt bude závislý ovšem na schopnostech zaměstnance, kterého bude MNV hledět získat v Doubravici.Jednota vybaví hostinec potřebným zařízením a nábytkem.
Prodejna bude smíšená prodejna potravin - pultová obsluha s jedním zaměstnancem , jeho hrubá mzda asi 1.500,- Kčs měsíčně.Na dotaz předsedy MNV zda by mohla do Klemova dojíždět pojízdná prodejna masa, nemůže Jednota tento požadavek splnit.Ani uzeniny a polotovary se zde nebudou prodávat, bylo by to na úkor prodejny na náměstí.Prodejna měla zahájit provoz od 1.října, ale pro její úplné dokončení k tomu nedošlo.


         Škody z nedbalosti
  Ochrana životního prostředí je předmětem soustavné pozornosti politických i hospodářských orgánů.Celou problematiku upravuje asi 300 právních předpisů, tedy zákonů, vládních nařízení a vyhlášek přispívajících k ochraně životního prostředí.Výsledky, jichž bylo dosaženo v úsilí o lepší životní prostředí by byly ještě výraznější, kdyby se tato snaha  stala věcí všech občanů.Zatím se však stále ještě setkáváme s případy svědčící o tom, že někteří jednotlivci si vůči životnímu prostředí počínají bezohledně.Mnozí naši občané si pletou okraj lesa o obdělaných polí JZD nebo břehy Svitavy za skládky odpadu a popele.Máme dobré zákony a předpisy na ochranu životního prostředí.Musíme se však ještě účinněji postarat o to, aby je každá organizace i každý jednotlivec respektovali.

         Kam s odpadem
  Odpadky jsou dnes problém, se kterým se musí potýkat nejen celý svět, ale jsou s nimi problémy i v Doubravici.Je u nás ovšem dosti občanů, který s nimi žádný problém nemají, prostě vyvezou je tam kam je napadne a na žádné znečišťování životního prostředí nehledí.
Tímto problémem se zabývala rada MNV a určila místa kam se mají odpadky vyvážet.Pro Klemov v místě zvaném U habru, horní část Doubravice u I.Boří, další místo pro drobný vývoz popele atd. je Kněžská zmola, zde je však podmínka položení odvodňovacích rour.Ve Žlebě v bývalém kamenolomě je možné vyvážet popel.U Chrástky budou vykáceny stromy v místě, kde bude určena skládka na materiál z bouraček.Každý si po sobě zde musí však udělat pořádek.Sběr železného šrotu se soustředí na určité místo.Předseda MNV navrhuje místo pod farskou zahradou.Komise pro výstavbu bude při vydávání stavebního povolení určovat, kam má stavebník vyvážet výkopový a odpadní materiál.
Plenární zasedání MNV určilo skládku v Cihelně a na Mlýniskách. Po upravení cesty do bývalého pískovcového lomu v Kameňáku mohly by se zde vozit odpady z bouraček.Usneseno provést relaci v místním rozhlase, kam se má odpadový materiál vyvážet.JZD připraví tabule označující skládky.Bude určen občan, který bude dodržování skládek kontrolovat.

         Výstavba v obci
  Až na malé nedodělky byla dokončena výstavba prodejny v Klemově. Stavbu vedl stavitel Josef Šafránek č.279 a na její výstavbě se významně podíleli hlavně občané z Klemova.

V Klemově zbudována kanalizace v délce 240 m.V Zahradní ulici zbudována nová bezprašná komunikace.Dále dána do provozu celá mateřská škola pro 60 dětí.Prováděna zde omítka ve dvorní části, obložen vstupní prostor do školy a udělány další nezbytné práce.bylo započato s úpravou prostranství na Soukopově náměstí.Po delší době byl vybudován vodovod na hřbitov, kam je přiváděna voda ze zahradnictví JZD. MNV v roce 1978 započal s přípravou na výstavbu vodovodu pro obec.Započaty projekční práce, které prováděl n.p. Hydrostav Brno. Vodovod má být napojen na přivaděč od Boskovic, který se má začít budovat v roce 1981.MNV připravuje projekční práce na úpravu komunikace II.tř.,č. 374, která probíhá obcí.S její úpravou se má začít v roce 1981.

         Rekonstrukce silnice
  V tomto roce došlo k rekonstrukci vozovky silnice II.tř.č.374 v úseku Doubravice - Lhota Rapotina.Došlo k jejímu částečnému napřímení a rozšíření jízdní dráhy až o 7 metrů.Na silnici, která byla od dubna uzavřena pro veškerý provoz probíhaly náročné zaměřovací práce a začala vlastní rekonstrukce.Od 19.listopadu byla silnice přes zimu otevřena, protože harmonogram prací stanovil, že do té doby budou úpravy terénu včetně nového spodního základu vozovky hotovy.K další úplné uzávěrce silnice dojde v druhé části května 1980, kdy přes letní období budou provedeny konečné úpravy povrchu a bude opraven most přes Nešůrku v Doubravici.
O stavbě této silnice se nám zachoval v Sáňkově kronice tento stručný zápis: "1815 roku v červnu začaly dělat silnicu za bránkou až po boskovsky hranice a tak každý rok jsme dělaly po kusu".

         Jednání o stavbě čekárny
  Na MNV se uskutečnilo jednání o stavbě drážního objektu na železniční zastávce v Doubravici za přítomnosti zástupců Zemědělského stavebního sdružení z Blanska a ČSD Olomouc.Dohodnuty některé důležité body pro převzetí stavby ZSS.MNV musí zajistit příjezdovou komunikaci na staveniště a zajistit 13 brigádníků, se kterými ZSS uzavře dohodu.Dále má MNV dohodnout s místopředsedou Hrazdírou zvýšení limitu pracovníků. Každý člen rady MNV dostal za úkol získat několik důchodců, kteří by přicházeli v úvahu jako brigádníci.
Dne 30.března proběhlo další jednání ohledně příjezdové komunikace na staveniště.V letních měsících v místě příjezdové komunikace na stanoveném místě položeny do potoka autojeřábem 3 velké betonové roury v délce 9 m a proti ní v kamenné zdi Jeřábkovi zahrady  probourán otvor v šířce položeného potrubí.Více se zde v tomto roce nepracovalo.

         Kluziště a koupaliště
  Na schůzi rady MNV ing.Horák upozornil, že letošní rok je Mezinárodním rokem dítěte.Z tohoto důvodu, že by se mělo pro naše děti též něco udělat.Nemají v zimě ani kluziště a v létě koupaliště.Doporučoval, aby se dobudovalo kluziště v Klemově, které zde už kdysi bylo.Také vodní nádrž ve Žlebě není dokončena a mohla by dětem v létě sloužit jako koupaliště. JZD by na hloubení koupaliště zapůjčilo bagr.Zatím v této věci zůstalo jen při tomto návrhu.

         Stavba garáží
  Na části pozemku sokolského hřiště a obce byly postaveny prefabrikované celobetonové garáže.

         Soukromá výstavba
Na obecním pozemku v Klemově zahájil novostavbu rodinného domku Herold Ladislav z Brna.
Nadstavbu přízemního domku provedl Hepp Augustin č.214, ulice 28.října.
Novotný Karel, Hybešova č.225, s podkrovního domku odstraněna sedlová střecha, domek přístavbou upraven jako jednopatrový s rovnou střechou.
Souš Arnošt, Havlíčkova 21 zahájena přístavba domku.

         Nová silnice
  V tomto roce nad areálem objektů JZD byla vybudována nová spojovací silniční komunikace spojující silnici od Újezda se silnicí ke Lhotě Rapotině.Je určena hlavně pro nákladní vozidla dopravující materiál z nového kamenolomu u Újezda.Přestože je hotová, do konce roku na ní nabyl zahájen provoz a vozidla dosud jezdí s těžkými náklady po nevyhovujících komunikacích v ulicích Plotky nebo v Hybešově ulici.

         Setkání padesátníků
  Dne 8.září se uskutečnilo setkání bývalých žáků zdejší školy narozených v roce 1929.Sraz všech účastníků na MNV ve 14 hod., uvítání všech předsedou MNV Pokorným, prohlídka školy, ustění památky zemřelých učitelů a žáků na hřbitově, občerstvení v hotelu Doubrava spojené s volnou zábavou.Setkání se vydařilo a byli s ním všichni účastníci spokojeni.

         Úmrtí
Dne 21.května zemřel ve věku 74 let Alois Kuběna, č.245, ul.28.října.
Dne 9.června byl usmrcen elektrickým proudem 36 letý Antonín Svoboda v Klemově č.343.
Dne 25.června zemřela Filipina Vaňková, vdova z Náměstí č.31 ve věku 76 let.
Dne 18.srpna zemřel ve věku 54 let Ladislav Hasoň, ul.28.října, č.211.

         Kulturně společenská činnost
13.ledna Ples požárníků
23.ledna Přednáška Moderní zahrada
3.února Společenský ples KSČ
26.února Ostatková zábava
3.března VII.Ples SRPŠ
4.března Oslava MDŽ v sále kina
6.března Přednáška Půda a výživa rostlin
11.března Přednáška Pro chovatele matek(včelaři)
17.března Dětský karneval v sále kulturního domu
20.března Přednáška Kuba očima zahrádkáře
27.března Přednáška Onemocnění v dětském věku.Onkologická onemocnění.
9.dubna Přednáška Příprava včelstva na snůšku
1.května Oslavy Svátku práce
4.května Zájezd do brněnské Reduty na operetu Děvče z předměstí
8.května Oslavy 34.výročí osvobození
19.května Májová veselice
24.dubna Oslava 30.výročí založení Pionýrské organizace
24.května Přednáška Socialismus a práva pracujících v Sovětském Svazu
31.května Beseda o knize L.I.Stalina Celina
17.června Zájezd na Mírovou slavnost do Brna - Líšně
24.června pouťová zábava
29.června Beseda o knize od Kozlova Slunce na zdi
29.června Dětský den k Mezinárodnímu roku dítěte
17.července šachový turnaj
31.srpna Zájezd na jižní Moravu(hasiči)
8.září Zájezd do Lysic
11.listopadu Oslavy VŘSR
11.listopadu v sále kina vystoupila Věra Špinarová se svou skupinou
13.prosince v sále kina vystoupil Josef Laufer

         Skončili jsme rok 1979 a na rozhraní dvou desetiletí se ptáme co dobrého nám přinesl.Události, které se váží k oněm čtyřem číslicím končícího roku byla pěkná řádka.Jedny přinášely naději, jiné nás naplňovaly obavami, protože ohrožují perspektivu naší mírové budoucnosti.
K těm druhým patří rozhodnutí NATO nerespektovat přání a touhu poctivých mírumilovných lidí na celém světě.Přes protesty světové veřejnosti bylo rozhodnuto rozmístit na území některých západních zemí v Evropě novou generaci raket středního doletu.Ohromná mírová iniciativa v jejímž čele stojí Sovětský Svaz a ostatní socialistické státy a k nimž se připojují poctiví lidé všech světadílů, dává naději na perspektivu mírové budoucnosti.

          


                 Zápisy za rok 1979 byly předmětem jednání schůze kulturní a školské komise a od všech přítomných členů komise uznány za vhodné k zapsání do této kroniky.

                                          Karel Gottvald - kronikář

Rok 1980

  Do 5.ledna panovalo mírné zimní počasí s popraškem sněhu a střídavou oblačností.Od 8. do 14 za jasného a mrazivého počasí noční teplota klesala na - 20oC a odpoledne dosahovala - 10oC.Od 16. s příchodem oblačného počasí nastalo oteplení.
1.února přešla území studená fronta, za kterou se opět ochladilo.V nestálém počasí se slabý déšť střídal s vlhkým sněhem.Od 19. vyjasnění s ranními mrazíky.Dne 28. skončilo deset dní trvající bez srážkové období a nastala změna v celkové povětrnostní situaci.Tlaková výše ustoupila a počasí začaly ovlivňovat frontální systémy od severozápadu, které v březnu přinášely zimní počasí se sněžením.Mimo několik teplejších dní byl březen studený.
Jaro se ohlásilo netradičně a zima se rozloučila deseticentimetrovou vrstvou sněhu a s nočním mrazíkem.Konec března byl střídavě oblačný s častým raním mrazíkem.
V dubnu nejen že se průměrné teploty pohybovaly stále pod normálem, ale také časté sněhové přeháňky i sněžení byly na tuto roční dobu vydatné.Od 20. mraky plné vody smáčely zemi a následující dny vlhký sníh usedal na první květy.Souvislá sněhová pokrývka do večera roztála. Od 28. nastalo zlepšení a poslední dny v měsíci byly slunečné a teplé.
Po teplém prvním máji hned nastalo ochlazení s ranními mrazíky.Na to nestálé, deštivé a chladné počasí s bouřkami.Ještě 23. ráno -3oC mrazík. Zlepšení počasí se udrželo do konce měsíce.
V červnu mimo teplejší krátká období stále převládalo proudění chladného a vlhkého vzduchu, který přinášel časté bouřky s dešti po větší část měsíce.
Nepříznivé počasí vyvrcholilo v červenci.Celé dvě třetiny měsíce propršely a průměrné denní teploty se pohybovaly stále kolem 3oC pod dlouhodobým normálem.V západním proudění nás stále zasahovaly jednotlivé frontální poruchy mezi nimiž oblačnost jen přechodně na jeden nejvýše dva dny ubývala.Koncem měsíce se poněkud teploty zvýšily.
Od 1. do 8. srpna bylo nejteplejší období tohoto léta.Tlaková výše, která toto pěkné počasí způsobila, se přesunula k východu a vystřídala ji brázda nízkého tlaku, která přinesla opět přechodné zhoršení počasí. Průměrné denní teploty se pohybovaly až 6o pod normálem.Nejen vlivem chladného vzduchu, ale i celonočního vyjasnění klesla ranní teplota na +2oC.S postupem tlakové výše se střední Evropy k východu začal k nám proudit opět teplejší vzduch.
V zářijových dnech počasí se pravděpodobně snažilo dohnat zameškané dny letošního léta.I když noci a rána byly chladné, po rozplynutí ranních mlh bylo slunečno a teplo.Srážkově bylo září mírně podnormální.
Ani v říjnu nedoznalo počasí velkých změn.Po deštivých dnech se vrátilo příjemné podzimní počasí, v němž se sloupec teploměru vyšplhal skoro až k dvacítce.Poslední říjnový týden připomínal spíš návrat léta a neklamným znamením podzimu bylo vlastně jen padající listí.Od 30. nastal vpád velmi chladného vzduchu od severovýchodu a za podpory studeného větru začala teplota prudce klesat.
V listopadu panovalo počasí s kolísavými teplotami.Prvá polovina mimo dva dny byla mrazivá s teplotou stále pod nulu a popraškem sněhu na zmrzlé zemi.Od 16. začala teplota stoupat a od 27. skončilo mimořádně teplé období a začal k nám proudit studený vzduch od severozápadu, který přinesl výrazné ochlazení.
Do 11.prosince mírné zimní počasí se sněhovou pokrývkou, která ještě zesílila po sněžení.I teplota vzduchu den po dni více klesala až dosáhla z rána -15oC.Od 11. nastalo oteplení a sníh ze teplého počasí a deštivých přeháněk nebo mrholení roztál.Vánoce bez sněhu s teplotou +9oC a v odpoledních hodinách i se sluncem.Koncem měsíce ochlazení s přímrazky a sněhovými přeháňkami až do konce roku.

         Nové míry
  Dne 1.ledna vstoupily u nás v platnost nové základní měrné jednotky, vycházející z mezinárodní soustavy jednotek SI.Přechod na ně se týká poměrně malého počtu veličin, neboť u ostatních ČSSR již dříve akceptovala světový vývoj a potřeby mezinárodních ekonomických vztahů.Jde však o veličiny často používané, jako jsou tlak, síla, výkon, tepelná energie a pod.Tak v nové měrné soustavě se síla změnila z kilopondů na newtony, v atmosferickém tlaku na pascaly, tepelná energie už se nebude udávat v kaloriích, ale joulech.Snad to zvládneme, byť i ten starý dobrý metrák patří mezi jednotky zrušené a představuje se nám v podobě jen jako 0,1 tuny.Časy se mění, s nimi tedy nejen my, ale též naše míry.Vždyť máme v dobré paměti, jak zemědělci počítali výměru svých polí na měřice nebo jitra a pak je převáděli v hektary a ary.Takže si brzy též přivlastníme i všechny novodobé jednotky, stejně jako si žáci navykli na množiny.něco rozumného a užitečného v tom jistě musí býti, když se i váha stala hmotností a zpod kapoty auta nám vypřáhli koně a vsadili za ně kilowaty.Novou soustavu zavádějí všechny průmyslově vyspělé státy, protože tato soustava přispívá k rozvoji vzájemné obchodní, vědecké a technické spolupráci.

         Volba presidenta republiky
  Dne 22.května ve starobylém Vladislavském sále Pražského hradu na společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů Federálního shromáždění byl jako společný kandidát KSČ a Národní fronty zvolen znovu do funkce presidenta ČSSR Gustáv Husák.

         Úmrtí Rudolfa Svěráka
  Dne 28.května v nemocnici v Boskovicích po kratší nemoci zemřel ve věku 74 let Rudolf Svěrák č.162, bývalý stolařský mistr.Za svého života hlavně po roce 1945 zastával řadu veřejných funkcí.V několika volebních obdobích byl členem MNV, v začátcích JZD byl jednatelem a pokladníkem, po několik roků byl knihovníkem místní lidové knihovny, od roku 1952 do roku 1970 matrikářem MNV, pracoval v pohřební službě a od ustavení místního hospodářství při MNV zastával zde funkci účetního až do roku 1979.
Za svého života měl dvě veliké ušlechtilé záliby a to historii a knihy.V Doubravici znal dopodrobna historii každého domu a rodiny.Byla to živá kronika Doubravice a okolí.Škoda, že ze svých bohatých historických znalostí a pamětí, o kterých dovedl poutavě vyprávět, nic nezaznamenal.
Od svého mládí shromažďoval knihy a tak vznikla knihovna, jakou neměl mnohý universitní profesor.Mimo vynikající díla krásné literatury byla zde díla ze všech vědních oborů.Z encyklopedických děl stojí za zmínku Riegrův slovník naučný, Ottův slovník naučný i se všemi dodatky, Zemědělské slovníky, lesnické, technické slovníky a různé jiné encyklopedie, které neustále doplňoval.Z historie to byl Codex diplomaticus Moravie, Knihy průhonné a nálezové, Zemské desky, Ttereziánský katastr, Schwoyova topografie Moravy, Wolného obě topografie, jak světské tak církevní, všechny svazky Moravské vlastivědy, Sedláčkovy hrady a zámky atd.
Z přírodovědné literatury namátkou uvádím jen Velký Brehmuv život zvířat.Dále zde byla spousta knih o umění, lékařství a jiné.Není divu, že z takového bohatého knižního fondu čítajícího několik tisíc svazků získal vědomosti, jaké neměl nikdo v Doubravici.

Pracovníci stolárny pana Svěráka

Pracovníci stolárny pana Svěráka

 

 

 

 

 

        

Změny ve škole
  Dne 1.září byl slavnostně zahájen na naší základní škole nový školní rok 1980 - 81.V učitelském sboru nastala změna odchodem ředitele školy Františka Šimáka do výslužby.Na jeho místo ustanovena učitelka II.tř. Blanka Štoudková č.315.Další změna nastala nastoupením nové učitelky, zdejší rodačky Marie Beránkové, roz.Kliměšové z Dolní ul. č.74, která působila v Černovicích u Kunštátu.
V I.tř. vyučuje Sáňková Emilie, Klemov 332, ve II,tř.ředitelka Blanka Štoudková,28.října č.315, ve III.tř. Marie Beránková, Dolní 74, ve IV.tř. Věra Dufková, Dolní č.75.
V tomto roce chodí do naší školy 71 dětí, z toho 11 z Holešína.Mimo uvedené pedagogické pracovníky je zde zaměstnána Marie Alexová č.147 jako školnice a v zimním období Karel Nippert č.270 jako topič.

         Setkání
  Tak jak se domluvili před pěti léty na svém prvním setkání bývalí žáci zdejší školy narození v roce 1925, tak se opět v počtu 40 sešli dne 30.září v Doubravici na MNV Odtud odešli na hřbitov, kde položením květin na hroby vzpomněli svých učitelů.Po odchodu ze hřbitova následovala prohlídka obce a po ní veselá a družná zábava v hotelu Doubrava.

         Sčítání lidu, domů a bytů
  Již po jedenácté se na území ČSSR 1.listopadu uskutečnilo sčítání lidu, potřetí pak v kombinaci se sčítáním domů a bytů.Koncepce sčítání vychází z potřeb získat statistické údaje umožňující posoudit stav, strukturu a vývoj společnosti.Poskytne kromě informací o počtu obyvatelstva, jeho osídlení a věkové struktuře i údaje o úrovni bydlení, včetně zaměstnanosti a dojížďky do zaměstnání.Sčítání umožní posoudit i strukturu a vývoj domovního fondu podle stáří, vlastnických forem, jeho technickou vybavenost, velikost a zalidnění bytů.Byla zachována metoda sebesčítání, kdy obyvatelstvo samo vyplní sčítací arch, včetně tzv. registračního lístku pro založení Centrálního registru občanů.Správnost zápisů osobních údajů byla sčítacím orgánem ověřena na základě osobních dokladů.Sčítání prováděli sčítací komisaři a revizoři.Jejich výběr provedl národní výbor z řad schopných občanů, hlavně důchodců. Základní sčítací jednotkou byl sčítací obvod, zahrnující kolem 120 bytů. Sčítací arch a registrační lístky doručili do každého domu sčítací komisaři.

          Pohyb obyvatel
  Během roku 1980 se z Doubravice odstěhovalo 16 občanů s 18 rodinnými příslušníky.Do obce se přistěhovalo 11 občanů se 7 rodinnými příslušníky.Jména odstěhovaných a přistěhovaných jsou patrna z přehledu.

          Odstěhovaní  

Č.domu 

Příjmení a jméno 

Osoby 

Kam

52  Kunc Jaroslav  Boskovice
106 Kupsová Zdena 1 Brno
127 Tušlová Marie 2 Petrov
107 Bartik Vladimír 4 Boskovice
268 Štarha Josef 1 Bořitov
226 Pleska Milan 3 Svitávka
58 Majlišová Božena 2 Boskovice
106 Kupsa František 1 Černá Hora
8 Tenora Ladislav 1

Černá Hora

326 Dufek Josef 4 Rajhradice
289 Nevřiva Vladimír 1 Brno
324 Dvořáček Jiří 4 Rájec-Jestřebí
75 Likérová Věra 2 Praha
43 Vach Miloš 5 Blansko
333 Pišťák Leoš 1 Kuřim
265 Alexová Božena 1 Blansko


Přistěhovaní

Č.domu 

Příjmení a jméno 

Osoby 

Odkud

319 Cvrkal Ludvík  1 Adamov
191 Konrádová Hana  2 Krhov
24 Běťák Stanislav  1 Štěchov
312 Kala Oldřich  1 Spešov
226 Zvejška Augustin  1 Lhota Rapotina
363 Trubáková Milena  1 Boskovice
316 Zmítko Miloš  4 Adamov
74 Beránek Vincenc  4 Bedřichov
211 Macháček Josef  1 Bořitov
12 Sáňková Květoslava  1 Nýrov
227 Kalová Františka  1 Boskovice

          Zásobování obce a činnost dohlížecího výboru
 
Dne 12.května se dostavil do schůze rady MNV předseda dohlížecího výboru Jednoty Kovář Jaroslav č.147 a podal zde zprávu o zásobování obce potravinami, průmyslovým zbožím.Konstatoval, přestože je v obci dosud jedna prodejna potravin, je v ní dobrý sortiment zboží( mimo nedostatkové jako kakao, fazole, čočka ) s odpovídající dobrou hygienou a schopným personálem.Neuspokojivá je však situace v prodejně masa, na kterou z řad kupujících je nejvíce stížností.Masa zde není nedostatek, ale není vyloženo v prodejně a obsluhující pro každý kousek masa chodí do lednice, čímž se zpomaluje obsluha a občané čekající dlouhou dobu ve frontě jsou nespokojení.Sortiment masa a uzenářských výrobků je nedostatečný a jak masa tak uzeniny nejsou opatřeny viditelnými a čitelnými cenovkami.
Velmi neuspokojivý je stav v prodejně obuvi a textilu.Prodejní prostory jsou úplně nevyhovující a mimoto ve skladě padá strop.Lidové spotřební družstvo Jednota jednalo s Osvaldem Opálkem č.54 o umístění prodejny v bývalém pohostinství.Nejdříve se k návrhu stavěl kladně, ale v zápětí to však vykázal.Prodavačka Marie Eklová je velmi schopná.
V prodejně průmyslového zboží v Dolní č.74 je vedoucí důchodkyně Božena Klimešová č.74.Zde by mohl být bohatší sortiment, protože v průmyslovém zboží je právě nejvíce nedostatkového zboží, jako užitkový porcelán, sklo, jízdní kola a jiné.
Občané měli připomínky k provozu v hotelu Doubrava.V Doubravici je jen jedna restaurace zařazená do III.cenové skupiny.Mimo vyšší ceny nic jiného nepřipomíná v pohostinských místnostech restauraci vyšší třídy. Občané žádají, aby zde byl zrušen uzavírací den.Dále měli občané připomínky na přítomnost psů jak v kuchyni, tak v restauraci.Dále byl podán návrh, aby v I.patře hotelu byla alespoň 2x v týdnu otevřena kavárna a cukrárna, aby nekuřáci nemuseli prodlévat v zakouřených místnostech v přízemí.

         Otevření prodejny v Klemově
  V sobotu 4.října byla slavnostně otevřena nová prodejna smíšeného zboží s malým pohostinstvím v Klemově.MNV tak splnil další bod svého volebního programu.
Předseda MNV Rudolf Pokorný ve svém zahajovacím projevu uvedl, že dnešní den je významný pro občany Klemova, kteří po desetiletí usilovali o vybudování prodejny potravin.Vzpomněl obětavé práce občanů Klemova, ale i z Doubravice, kteří v průběhu výstavby zde odpracovali téměř 14.000 brigádnických hodin a vytvořili dílo v hodnotě téměř půl milionu korun.Stavba byla dokončena ve vzorné kvalitě, zejména dobré práci stavitele Josefa Šafránka, který celou akci řídil a pro náhlé úmrtí se slavnostního otevření prodejny nedočkal.Symbolickým přestřižením pásky byly prodejna otevřena a jak v prodejně tak i v pohostinství byl zahájen provoz.

Otevření prodejny

Otevření prodejny v Klemově        

 

 

 

 

 

Kamenolom
  V posledních letech mezi Doubravicí a Újezdem vyrůstá velký moderní provoz n.p. Štěrkovny a pískovny, který v budoucnu bude patřit k největším v Jihomoravském kraji.V současné době ročně produkuje zhruba 200.000 tun drti v šesti frakcích.Lom spolu s drtičem zahájil provoz v loňském roce a celoroční plán 180.000 tun splnil beze zbytku.Za plného provozu je dokončována výstavba samostatného závodu. Dokončena výstavba bezprašných vozovek, především v okolí drtící linky.Dokončena výstavba víceúčelové haly.Závod musí řešit problém zásobování pitnou vodou.Vlastní studny nevyhovují a tak nejvhodnější řešení se jeví  v napojení na vodovod v Újezdě.
Do provozu dány šatny čisté tak i špinavé, ve sprchách teče teplá voda a také obědy, které jsou dováženy k úplné spokojenosti zaměstnanců z restaurace v Ráječku.Zlepšilo se také pracovní prostředí.Je zde nové moderní osvětlení, které bude také zavedeno do lomu.Byl vybudován nový sklad střeliva a je postupně realizováno odvodnění jednotlivých pracovišť.
Vedení provozu se snaží, aby co nejméně bylo narušováno životní prostředí okolních obcí.Mimo kropení drceného štěrku je připravováno také zakapotování drtiče, což sníží prašnost.Při odkrývání ložiska kamene dochází k velké skrývce.Aby tato rušivě nezasahovala do okolí, byla velká část zeminy odvezena na stavbu silničního nadjezdu v Rájci - Jestřebí a ostatní materiál je po dohodě s JZD Doubravice používán k zasypání různých bývalých úvozů a prohlubní v okolí provozovny.
Velký problém je v Doubravici v ulici Plotky, kde hustá frekvence nákladních těžkých vozidel jezdících do provozovny narušuje životní prostředí.Za deštivého počasí poškozuje fasády domů zastříkáváním blátem.Stížnosti občanů na tento nepříznivý stav byly několikráte předmětem jednání rady MNV.Nepříznivá situace bude odstraněna po dokončení rekonstrukce silnice Doubravice - Lhota Rapotina, kdy nákladní vozy budou jezdit po nové komunikaci kolem objektu JZD.

         30.výročí zřízení matričních středisek
 
V tomto roce si připomínáme 30.výročí zřízení matričních středisek při národních výborech.Matriky, které byly až dosud vedeny farními úřady byly od 1.ledna 1950 převedeny do pravomoci národních výborů.
Ke zřízení matričního střediska v Doubravici patřily obce Obora, Jabloňany, Holešín a od 1.ledna 1958 vyčleněna obec Kuničky z matričního obvodu Rájec a přičleněna k Doubravici.
Od 1.července vyčleněny z matričního obvodu v Doubravici obce Jabloňany a Holešín.Jabloňany přičleněny o matričnímu obvodu ve Svitávce a Holešín do Rájce.
Prvním matrikářem byl ustanoven učitel Jaroslav Pernica a jeho zástupcem Bohumil Ondroušek, ředitel školy v Doubravici.Dne 11.července 1952 navrhl MNV do funkce matrikáře Františka Stloukala. Jeho zástupcem se stal Leopold Hlávka.František Stloukal vykonával funkci jen do konce roku.Novým matrikářem byl jmenován Rudolf Svěrák.Tuto funkci zastával 15 roků.Od 1.ledna nastoupila do funkce Jana Jarošová a po jejím odstěhování z Doubravice převzala funkci od 15.února 1971 Růžena Konrádová, která byla matrikářkou do konce roku 1976.Od této doby je matrikářkou Vlasta Urbánková.
Co jsou to matriky a jak vznikly?
jsou to knihy obsahující zápisy nejdůležitějších událostí v životě člověka, totiž narození, sňatek a úmrtí.
Doubravické nejstarší matriky byly založeny za faráře Jana Cypriána Břechovského roku 1645 působícího v Doubravici v letech 1641 - 1646. tyto matriky jsou teď uloženy ve Státním oblastním archivu v Brně.
Matriky u nás začínají kolem roku 1650 až 1680 a to ještě celkem vzácně.Nejstarší matriky jsou psány česky (švabachem), pak až do roku 1784 latinsky, od roku 1784 až do roku 1867 německy a potom česky.

         Vodovod
  Dne 14.března se uskutečnilo jednání ve věci schválení projektového úkolu na vybudování vodovodu v Doubravici nad Svitavou.Rada MNV na své schůzi dne 24.března byla seznámena s vyjádřením jednotlivých účastníků.Dle vyjádření vedoucího odboru vodního a lesního hospodářství bude se výstavba vodovodu provádět etapově.Začne se v roce 1982 budováním vodojemu nad ulicí 28.října a položením potrubí v Dolní ulici.ostatní práce budou dokončeny až v osmé pětiletce.


         Rozšíření silnice
  Dne 28.dubna rada MNV byla seznámena s jednáním o úpravě přehlednosti silnice při vjezdu do obce v zatáčce u domu č.1.MNV se snažil ve spolupráci s ONV odborem dopravy a majiteli zahrad Františkem Němcem a Ladislavem Kucínem upravit přahlednost silnice v tomto místě.Jmenovaní občané byli ochotní věnovat část zahradního pozemku na rozšíření vozovky, popřípadě zřízení chodníku, odstranit starou kamennou zeď zahradní a nahradit drátěným plotem.K jednání se dostavili zástupci okresní správy silnic a sdělili, že OSS nemá finanční prostředky na tuto akci.Rada MNV rozhodla, aby byl dán požadavek na přidělení prostředků pro tuto akci na příští rok a na vybudování chodníku ke hřbitovu.

         Stavba staniční budovy
  Dne 28.března se konalo přebírání staveniště pro stavbu staniční budovy.Na stavbu se podařilo zajistit 3 zedníky ze sousedních obcí.Dne 1.července Zemědělské stavební sdružení zahájilo stavbu.
Jednání o stavbě bylo zdlouhavé, ale bylo dosaženo výsledku.Do nástupu zimy se zde však mnoho neudělalo.Byl navezen stavební materiál, vyhloubeny bagrem základy, které byly zvětší části vybetonovány.

         Nový most
  Při rozšiřování silnice Doubravice - Lhota Rapotina byl odstraněn přes Nešůrku starý nevyhovující úzký silniční most.Na jeho místě v listopadu postaven z betonových prefabrikátů značně širší most s upraveným nájezdem na spojovací komunikaci k železniční zastávce.

         Úprava u kostela
  Farní úřad nechal opatřit dodavatelsky povrch prostranství před kostelem litým jemnozrnným asfaltem.Na upraveném povrchu farním úřadem povoleno cvičení žákům základní školy.

         Oprava a přemístění sochy
  Do schůze MNV se dostavil pan Šafránek z kulturního odboru ONV pověřený sledováním stavu historických památek v obcích okresu Blansko.V Doubravici jsou evidovány 4 památky a to farní kostel, socha sv.Šebestiána na náměstí Svobody, socha sv.Jana Nepomuckého v parku před základní školou a dvě boží muky.Mimo kostel jsou všechny tyto památky majetkem MNV.Socha sv.Šebestiána z roku 1713 je v dosti špatném stavu.Rada MNV dala návrh, aby socha byly přemístěna z náměstí ke kostelu a na náměstí byl přemístěn pomník padlých.V parku tento pomník trpí vlhkem, stále se na něm tvoří mech.Pan Šafránek sdělil, že pomníky padlých nepatří do sledovaných památek, MNV se musí obrátit na odbor vnitřních věcí ONV.Socha sv.Šebestiána bude zařazena do opravy v roce 1981.V tomto roce zajistí odborníka, aby prověřil celkový stav a posoudil, zda je možné sochu přemístit nebo jen opravit.Dále seznámil radu MNV s ochrannou zeleně, tj.lip i ostatních starých stromů, pokud nejsou na lesní půdě je možné, aby je MNV nechal zaevidovat do památek a chránit je.
Dne 15.září byla rada MNV seznámena s vyjádřením Krajského střediska státní památkové péče a ochrany přírody k žádosti přemístění sochy sv.Šebestiána.Jmenovaná organizace konstatovala, že tato barokní socha tvoří výraznou dominantu náměstí a je zde vhodně umístěna v zeleném pásu.V její blízkosti byla však bez jejich souhlasu postavena autobusová čekárna, která svou kovovou konstrukcí a krytinou z umělé hmoty působí rušivě.Doporučují přemístit čekárnu o několik metrů dále a vysázet vhodnou zeleň, aby došlo k optickému odčlenění nesoudobých prvků.

         Dostavba kulturního domu
  Ve schůzi rady MNV bylo rozhodnuto požádat písemně radu ONV o vyslání a zahájení jednání příslušných činitelů ONV na MNV v Doubravici
ohledně dostavby kulturního domu, který je rozestavěn od roku 1956 a dosud nedokončen.celý objekt začíná chátrat a jsou již zde nutné opravy.Střecha je ve špatném stavu, budova není omítnuta, přístup do kina není vybudován.Na balkon v kině není vchod, chodí se přes promítárnu.Do I.patra nad sálem není přístup.Jsou zde nevyužité velké prostory a při tom MNV nemá vhodnou místnost pro konání schůzí, jak MNV, KSČ i ostatních společenských organizací.Musí schůzovat v hotelu nebo v JZD.Kotelna je v havarijním stavu.Vybudována jako provizorium a slouží dosud.
Při konzultaci volebního programu na ONV byli zástupci MNV seznámeni s akcemi zařazenými do volebního programu 7 pětiletky.Je to v roce 1981 dokončení komunikace U Cihelny, kotelna pro kulturní dům, rok 1982 bez akce, v roce 1983 - 1985 vodovod.S tímto návrhem MNV nesouhlasil a žádal zařazení dostavby kulturního domu, které je velmi nutné.Zástupci ONV se na místě přesvědčili o neuspokojivém stavu kulturního domu.Shodli se v tom, že dokončení je velmi nutné, avšak ONV nemá už žádné finanční prostředky, jelikož byly na příští pětiletku už rozděleny.Mezi zástupci ONV a MNV došlo k dohodě, že dostavba kulturního domu bude naplánována a finančně zajištěna v roce 1983.

         Akce Z
  V roce 1980 byla zahájena výstavba komunikace U Cihelny.Dále zahájena úprava komunikace v Klemově.V říjnu zahájeny zemní práce na úpravě komunikace v Hybešově ulici, která je v havarijním stavu.V prvním pololetí vybudováno parkoviště u hřbitova úprava prostranství před domy na Soukopově náměstí.Provedena úprava zahrady v mateřské škole.
         Soukromá výstavba
  V tomto roce bylo započato s výstavbou těchto nových domů: Skácel Stanislav na obecním pozemku v Klemově, Rouha Jiří na obecním pozemku U Spravedlnosti, Antonín Pavel dům U Cihelny, Filouš Vlastimil dům U Cihelny, Štěrba Pavel odstranil starý dům v Zahradní ulici a na jeho místě postavil nový.Jiří Hunča v Klemově na svém pozemku postavil nový dům.

         Restaurátorské práce v kostele
  Na bočním oltáři sv.Barbory z roku 1762 restaurovány dvě cenné barokní plastiky - sv.Kateřina a sv.Barbora.Odbornou restaurátorskou práci provedlo Dílo fondu výtvarných umělců Praha, akademičtí malíři Jana a Anna Třeštíkovi z Prahy.Obnova obou plastik byla farním úřadem ze sbírek farníků. Dále přemalovány dva oltářní obrazy ze začátku druhé poloviny 18 století od brněnského malíře Jindřicha Hoffa Umučení sv.Barbory a Anděl strážný.

         Pálení slivovice
  V tomto roce se poměrně urodilo dosti peckovitého ovoce.Z tohoto důvodu 220 pěstitelů tohoto ovoce na MNV přihlásilo 503,2 hl kvasu na pálení slivovice, která se pálí v Blansku a v Boskovicích.

         Místní spartakiáda
  Dne 15.června hezké odpoledne připravila našim občanům TJ Sokol oddíl základní rekreační tělesné výchovy ve spolupráci se ZDŠ Rájec _ Jestřebí, TJ Sokol Horní Lhota, Skalice nad Svitavou a Svitávka na sportovním hřišti uspořádáním místní spartakiády.Po zahajovacím projevu přítomní shlédli 4 spartakiádní skladby mladších a starších žáků a žákyň až po závěrečnou skladbu žen.

         Úmrtí
24.ledna zemřel ve věku 65 roků Josef Šafránek č.272.
10.března zemřel ve věku 81 roků Jan Filouš, 28.října č.200.
9.července zemřel ve věku 68 let Cyril Kunc, náměstí Svobody č.81.
12.září zemřel ve věku 66 let Oldřich Zezula, 28.října č.208.
24.září zemřel ve věku 77 let profesor RNDR Arnošt Okáč, Dr.Sc, č.1.
23.listopadu zemřel ve věku 69 let František Smrčka, Klemov č.306.
28.listopadu zemřel ve věku 72 let Václav Loula č.219.
5.prosince zemřela ve věku 62 let Anežka Nippertová č.270.
27.prosince zemřela ve věku 70 let Josefa Štěrbáčková č.276.


         Kulturně společenská činnost
8.ledna  Přednáška Život ovocných dřevin a jejich úrodnost
12.ledna VIII.Ples Sdružení rodičů a přátel školy
14.ledna Přednáška Mezinárodní politická situace
29.ledna VI.Ples KSČ
3.února Estráda brněnských komiků Pantůčků
12.února Ples požárníků
19.února Ostatková zábava
9.března Oslava Mezinárodního dne žen
1.května Oslavy Svátku práce
9.května Oslavy 35.výročí osvobození
17.května Zájezd na výstavu skalniček v Borotíně
17.května Májová veselice
27.června Dětské odpoledne na konec školního roku
23.srpna Zájezd zahrádkářů do Věžek
1.a2.listopadu Výstava ovoce, zeleniny a květin
7.listopadu 63.výročí VŘSR

         Závěr
  Obrátíme - li se ke každé uplynulé chvíli roku 1980, řekneme, že i tento rok byl pro nás dobrý.Přes všechny deště, chudý svit slunce, přes všechny obtíže s nimiž jsme se v jeho měsících setkávali byl to celkem dobrý rok.Žili jsme v míru to je to nejcennější.

         Obsah zápisů byl projednán a schválen na schůzi kulturně - školské komise a doporučen k zapsání do této kroniky.


                                                     Gottvald Karel - kronikář